Zakup klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Back to Aktualności

Zakup klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupisz klimatyzator lub zainstalujesz system klimatyzacyjny, są dwa czynniki, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

  • Wydajność urządzenia
  • Koszt

Wydajność klimatyzatora jest jednym z najważniejszym parametrem technicznym. Ilość energii, którą zużywa urządzenie jest wyrażana w jednostkach BTU lub w kW. Większość producentów podaje moc klimatyzatorów w BTU, którą można znaleźć w symbolu jednostki. Przykładowo klimatyzator kasetonowy Round GIA-C6-12ROUR32. Natomiast łatwiej jest wyliczyć wydajność chłodniczą w kilowatach. Przyjmuję się zależność, że 1 kW mocy zapewni schłodzenie ok. 10 m2.

Aby zdecydować, jaką wydajność powinien mieć klimatyzator, musisz dowiedzieć się, jakiej wielkości dokładnie jest pomieszczenie. Wartość należy obliczyć w metrach kwadratowych. Do wyliczenia wydajności należy wziąć pod uwagę jeszcze:

  • Liczbę osób w pomieszczeniu
  • Moc wydzielana w pomieszczeniu
  • Nasłonecznienie pomieszczenia

Każdy z nas wydziela ciepło. Człowiek jest jak żarówka, dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę ilość osób w przebywających w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że jeden człowiek to 0,17 kW.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę każdy sprzęt RTV oraz AGD, który emituje ciepło. Dobierając klimatyzator do kuchni musisz uwzględnić ciepło, które wytwarza kuchenka z piekarnikiem, mikrofalówka oraz lodówka. A do tego wszystkiego dochodzi nam jeszcze oświetlenie. Przyjmuje się, że wystarczy doliczyć 1,15 kW w przypadku pomieszczenia z dużą ilością sprzętu RTV i AGD.

Jeśli pomieszczenie, które chłodzisz otrzymuje dużą ilość światła słonecznego, najczęściej salon oraz jadalnia, lub bardzo małą ilość światła słonecznego przykładowo piwnica lub strych, możesz dodać lub odjąć 0,03 kW od swoich obliczeń.

Weź też pod uwagę jakość izolacji swojego mieszkania oraz położenie geograficzne. Gdy w ciągu dnia słońce nasłonecznia Ci salon a popołudniu sypialnie to należałoby zainstalować klimatyzator w każdym pomieszczeniu żeby zapewnić największy komfort i efektywność pracy urządzeń.

Jak widać, w praktyce, dokładne oszacowanie zapotrzebowania na moc chłodniczą dla danego pomieszczenia nie jest łatwe. Poza tym, w ofercie producentów znajdziemy urządzenia jedynie o najpopularniejszych jednostkach mocy 2.5, 3.5, 5.0, 7.0 kW. Przeważnie stosuje się klimatyzatory z niewielką nadwyżką mocy.

W zależności od rodzaju klimatyzacji, który Cię interesuje, koszt zakupu, instalacji oraz utrzymania klimatyzacji może wahać się od około trzech do kilkunastu tysięcy złotych.

Prawda jest taka, że nie ma niezawodnego sposobu na wycenę systemu klimatyzacji samemu. Jak wszystko inne, najlepiej jest określić jaki styl urządzenia Cię interesuje, a następnie porównać ceny u kilku różnych sprzedawców. Porównaj oferty urządzeń różnych marek, a następnie skontaktuj się z instalatorem w celu dokładnego wymierzenia i wyliczenia kosztów montażu klimatyzacji.

Share this post

Back to Aktualności