Filtr w klimatyzacji – jak wpływa na jakość powietrza w domu?

Back to Aktualności

Filtr w klimatyzacji – jak wpływa na jakość powietrza w domu?

Ile czasu spędza w domu statystyczny Polak?  

Mimo dużej codziennej mobilności Polaków w celach zawodowych, towarzyskich lub prywatnych większość osób deklaruje, że czas wolny wolałby spędzić w zaciszu swojego mieszkania. Biorąc pod uwagę starsze osoby w wieku emerytalnych oraz te najmniejsze dzieci procent czasu wynosi pawie 95%. W przypadku dzieci w wieku szkolnym oraz osób pracujących ten procent czasu jest oczywiście niższy.

Przeprowadzone przez naukowców badania wskazują, że zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczenia może być od dwóch do pięciu razy większe niż na zewnątrz, co może powodować znaczne obniżenie odporności oraz częstsze zachorowania. Powszechne są choroby i objawy związane z obniżoną jakością powietrza w pomieszczeniach:

  • Astma,
  • Alergia,
  • Bóle głowy,
  • Trudności w oddychaniu,
  • Zawroty głowy.

Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach jest zatem bardzo ważne dla zdrowia i wydajności pracy. System ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji HVAC budynku odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu właściwej atmosfery i jakości powietrza w pomieszczeniach. Efektywność systemu w zakresie utrzymania dobrej jakości powietrza w pomieszczeniach i oszczędności energii zależy w dużej mierze od filtrów powietrza HVAC i ich efektywnego działania. W związku z tym zapotrzebowanie rynku na wysokojakościowe filtry powietrza w klimatyzatorze stale rośnie.

Jakie filtry do klimatyzacji są dostępne na rynku?

Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów powietrza do systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji:

  • Automatyczne Filtry Rollowe,
  • Jednorazowe filtry panelowe,
  • Filtry plisowane,
  • Średnio i wysokowydajne filtry workowe,
  • Miniaturowe filtry plisowane.

Efektywność filtra jest zazwyczaj czynnikiem decydującym o wyborze filtrów powietrza HVAC. To, jak dobrze filtr usuwa zanieczyszczenia, decyduje o jego wydajności. Aby zapobiec zatykaniu się drobnych elementów i pyłów w wężownicach grzewczych i chłodzących systemu HVAC, najczęściej stosowane są filtry o niskiej sprawności.

Do usuwania bakterii, pyłków, sadzy i innych drobnych cząstek stałych stosuje się zwykle filtry o średniej i wysokiej sprawności. Średniowydajny filtr plisowany jest najczęściej stosowany w budynkach. Skutecznie usuwa on cząstki stałe, które przyczyniają się do większości problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach. Nie zatykają się one tak często jak filtry o wysokiej skuteczności, ponieważ te wysokosprawne mają większe powinowactwo do cząsteczek unoszących się w powietrzu i szybko się zatykają.

Nowoczesne filtry wykorzystują syntetyczne materiały składające się z termicznie związanych, ciągłych, hydrofobowych włókien poliolefinowych, które są odporne na wilgoć, a tym samym odporne na rozwój bakterii.

Jak poprawić jakość powietrza dzięki klimatyzacji zamontowanej w domu?

Aby uzyskać najlepszy rezultat poprawy jakości powietrza dzięki klimatyzatorom, należy zapewnić prawidłową konserwację filtrów powietrza i utrzymywać kanały wentylacyjne HVAC w czystości. Filtry powinny być wymieniane w określonych odstępach czasu, a specyfikacje wymiany i konserwacji firmy produkcyjnej powinny być przestrzegane zgodnie z wytycznymi. .

Klimatyzator ścienny Aroma2 marki Giatsu posiada wbudowany filtr: Cold Catalyst, Vitamin C oraz Ionization Filter.

Cold Catalyst

Filtr katalizuje rozkład związków organicznych w powietrzu za pomocą tlenu do produkcji wody i innych substancji, które są nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego, eliminując szkodliwe bakterie i rakotwórcze związki organiczne w normalnej temperaturze.

Vitamin C

Klimatyzator wyposażony w filtr z witaminą C wypełnia powietrze witaminą C, która zmiękcza skórę, redukuje stres oraz działa w pewnym stopniu leczniczo na nasz organizm. Każdy filtr z witaminą C jest skuteczny aż do dwóch lat.

Jonizator powietrza

Jonizator jest dodatkowym filtrem, który obecnie jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii oczyszczania powietrza.). Jonizator uwalnia jony, dzięki czemu dezynfekuje i zmniejsza nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu. Ponadto zbiera kurz domowy, pyłki i inne drobne cząstki, które są odpowiedzialne za alergie. Generując jony stwarza bezpieczne, zdrowe i relaksujące otoczenie w naszym domu.

Share this post

Back to Aktualności