Sezonowe wskazówki dotyczące klimatyzacji

Back to Aktualności

Sezonowe wskazówki dotyczące klimatyzacji

W celu uzyskania najlepszej wydajności systemu klimatyzacji i ogrzewania ważne jest, aby o niego dbać. Oczywiście oznacza to konieczność regularnej konserwacji, regulacji i naprawy. Istnieją jednak inne sposoby sezonowego dbania o system ogrzewania i chłodzenia, aby mieć pewność, że ma on najlepszą szansę na utrzymanie właściwego stanu technicznego.

Regulacje systemów HVAC w zimie i w lecie są niezwykle ważne. Przygotowanie systemu do zbliżającej się zmiany pogody i zmiany rodzaju pracy, jaką będzie wykonywał, to kluczowy sposób na przedłużenie żywotności systemu grzewczego i klimatyzacyjnego. Tak więc podczas gdy inni właściciele domów skupiają się tylko na tym, jak ich dom wygląda przy zmianie pór roku, Ty możesz przygotować się na więcej ważnych szczegółów.

Opieka przez cały rok

Technicznie rzecz biorąc, istnieją kroki, które można podjąć dla każdej z czterech pór roku, aby pomóc swojemu systemowi HVAC lepiej funkcjonować. Ty i twoja rodzina możecie stworzyć listę kontrolną, o co należy dbać przy każdym nowym sezonie. Jednak na razie chodzi raczej o szeroki i ogólny przegląd. Kilka z tych podstawowych to między innymi:

Niech twoja pompa ciepła zostanie sprawdzona, zanim zima będzie mroźna.

Sprawdzanie kratek zewnętrznych lub zewnętrznych urządzeń pod kątem obecności gruzu, w tym trawy, gałęzi, a nawet możliwości zagnieżdżania się zwierząt.

Pamiętaj, aby wyregulować temperaturę przed wakacjami lub wyjazdami wakacyjnymi; wyłączanie instalacji jest błędem, ale zmniejszenie obciążenia pracą jest dobrym pomysłem.

Wiosna to często dobry moment na rozważenie modernizacji.

Modernizacja systemu klimatyzacji – zrób to, zanim będzie za późno!

Jeśli masz swój system od jakiegoś czasu i czujesz, że nadszedł czas na jego unowocześnienie, zrób to, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie maleje i zanim pojawi się potrzeba uruchomienia klimatyzacji z pełną mocą. Innym dobrym wskaźnikiem tego, czy nadszedł czas na wymianę obecnego systemu, czy też nie, jest to, czy należy go naprawić.

Za każdym razem gdy koszt naprawy systemu HVAC będzie kosztował 50% lub więcej niż wynosi wartość Twojego obecnego systemu, prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę zamiast naprawy. To w połączeniu z wiekiem urządzenia pomoże Ci zdecydować, w którą stronę pójść. Dobrą wiadomością jest to, że modernizacja może kosztować więcej z początku, ale zmniejszenie miesięcznych rachunków za media ze względu na bardziej energooszczędny system ogrzewania i chłodzenia zrekompensuje to.

Inne rzeczy, które należy zachować w pamięci.

Wierzcie lub nie, filtry powodują o wiele więcej problemów, niż przypuszczalnie byście sobie uświadomili. Twoje filtry powinny być wymieniane co 30-60 dni, w zależności od intensywności użytkowania. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na alergie, astmę lub inne schorzenia związane z oddychaniem. Jednak przeciętny właściciel domu wkłada nowy filtr co 6-12 miesięcy.

Należy przynajmniej zadbać o to, aby filtry były czyszczone co miesiąc, a następnie wymieniane co drugi miesiąc. Filtry te wykonują bardzo ważną pracę, jednak pozostawienie brudnych filtrów na zewnątrz uniemożliwi prawidłowe działanie całego systemu ogrzewania i klimatyzacji. To jedna z niewielu rzeczy, którymi możesz się zająć bez konieczności wzywania profesjonalnego specjalisty HVAC, który zrobi to za Ciebie.

Oczywiście kolejnym ważnym zadaniem, o które należy zadbać, jest wykonywanie drobnych napraw. Zbyt wiele osób popełnia błąd zwlekając z zajęciem się potrzebą małych uszkodzeń. Ale nie trzeba długo czekać, aż drobna naprawa przerodzi się w dużą. Należy pamiętać, że to też nie zaoszczędzi pieniędzy.

Możesz myśleć, że odkładanie małych poprawek, dopóki nie będziesz miał pieniędzy, ma sens. Z wyjątkiem sytuacji, gdy zaniedbane potrzeby naprawcze spowodują całkowitą awarię całego systemu HVAC, będziesz miał do czynienia z poważnymi problemami i wydatkami. Poważne naprawy kosztują znacznie więcej niż drobne, a konieczność wymiany instalacji klimatyzacji jest jednym z najdroższych projektów.

Serwis HVAC

Zapoznaj się również z ekipą serwisową HVAC. Powinieneś znaleźć firmę, z którą będziesz czuł się komfortowo i czuł, że możesz na niej polegać. I upewnij się, że podejmujesz regularne prace konserwacyjne i modernizacyjne również z tą firmą.

Share this post

Back to Aktualności