Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Klimatyzacja jest świetnym rozwiązaniem dzisiejszych czasów, jednak pojawia się wiele zarzutów, że szkodzi zdrowiu, powoduje wiele chorób i sprawia, że mamy gorsze samopoczucie? Ale czy faktycznie tak jest?
Przyczyny schorzeń kojarzonych z klimatyzacją są zazwyczaj złożone i bardzo indywidualne. Często dochodzi także do nałożenia się na siebie różnych czynników. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem, ponieważ rezygnacja z klimatyzacji wcale nie oznacza poprawy naszego stanu zdrowia. Właściwe użytkowanie klimatyzacji pozwoli uniknąć niepożądanych skutków.
Działanie klimatyzacji
Cały proces wymiany i chłodzenia powietrza opiera się na czynniku, który krąży w instalacji. Obieg pomiędzy parownikiem a skraplaczem umożliwia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu oraz usunięcie odebranego ciepła na zewnątrz.

Negatywny wpływ klimatyzacji
Jeśli niewłaściwie korzystamy z klimatyzacji, jesteśmy narażeni na szereg powikłać, do których należy:
– gwałtowna zmiana temperatury w pomieszczeniu prowadzi do szybkiego przeziębienia,
– intensywne chłodzenie zmniejsza nasz metabolizm,
– duże wahania temperatury mogą prowadzić do szoku termicznego,
– długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu stale klimatyzowanych może prowadzić do odwodnienia skóry, czego konsekwencją będzie złuszczenie naskórka, pojawienie się zmian skórnych czy wyprysków,
– częste wchodzenie i wychodzenie z klimatyzowanych pomieszczeń może skutkować bólami głowy, mięśni, kaszlem, chrypką i osłabieniem odporności.
Niesystematyczne czyszczenie klimatyzacji
Prawidłowa i systematyczna konserwacja powinna być dobrym nawykiem każdego użytkownika klimatyzacji. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy dokonywać przeglądów przed sezonem i po jego zakończeniu. Filtry powinno się czyścić zgodnie z zaleceniami producenta danego modelu, które są określone w specyfikacji produktu.

Źle ustawione parametry pracy klimatyzacji
Pleśń i grzyby uwielbiają wilgoć i ciepło, co wiąże się ze złym użytkowaniem klimatyzacji. Ich obecność w powietrzu przyczynia się do rozwoju przeróżnych chorób. Najbardziej podatne na to są dzieci, osoby starsze, a także osoby chorujące przewlekle, np. na astmę lub alergie. Aby uchronić się przed negatywnym wpływem klimatyzacji, należy ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniu i być cierpliwym przy schładzaniu pomieszczenia. Warto także przestrzegać zasady o zachowaniu niewielkiej różnicy między temperaturą na zewnątrz, a tą w pomieszczeniu (nie więcej niż 6 stopni C).